Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny wzrost bezrobocia w powiecie kościerskim. Mniej ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Oferty pracy w Kościerzynie z marca 2023
Oferty pracy w Kościerzynie z marca 2023 pup kościerzyna
Na koniec lutego liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościerzynie wyniosła 2048 osób, w tym 1229 kobiet (60 % ogółu bezrobotnych). W stosunku do stanu z końca stycznia 2023 r. liczba bezrobotnych wzrosła o 49 osób. Zanotowano wzrost liczby bezrobotnych kobiet o 12 osób i wzrost liczby bezrobotnych mężczyzn o 37 osób.

Oferty pracy w Kościerzynie

Na koniec lutego 2023 r. w rejestrach PUP w Kościerzynie było o 194 osoby bezrobotne więcej niż na koniec lutego 2022 r., ale też o 205 osób bezrobotnych mniej niż na koniec lutego 2021 r.


Szczegółowe statystyki bezrobotnych:

  • 304 osoby z prawem do zasiłku (14,8%),
  • 712 osób do 30. roku życia (34,8%) - w tym 419 osób do 25. roku życia (20,5%),
  • 906 osób długotrwale bezrobotnych (44,2%),
  • 406 osób powyżej 50. roku życia (19,8%),
  • 349 osób posiadających co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia (17,0%),
  • 756 osób bez kwalifikacji zawodowych (36,9%),
  • 321 osób bez doświadczenia zawodowego (15,7%),
  • 1131 osób poniżej wykształcenia średniego (55,2%),
  • 203 osoby niepełnosprawne (9,9%).

- Wstępnie szacuje się, że stopa bezrobocia w powiecie kościerskim w lutym 2023 r. wyniosła 8,2% (w lutym 2022 r. wyniosła 7,5%) - informuje Seweryn Jereczek, dyrektor PUP w Kościerzynie. - Dla porównania szacuje się, że stopy bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosły: w woj. pomorskim - 5,0% (w lutym 2022 było to 5,3%), w kraju - 5,5% (w lutym 2022 było to 5,9%).

W lutym 2023 r. zarejestrowano taką samą liczbę bezrobotnych, jak w lutym 2022 r. (237) i wyższą niż w lutym 2021 r. (203). Zarejestrowano też wyższą liczbę bezrobotnych z prawem do zasiłku (59), niż w lutym 2022 r. (48) i w lutym 2021 r. (45).

- Pracodawcy zgłosili do PUP w Kościerzynie znacznie mniejszą liczbę wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (165), niż w lutym 2022 r. (313) i w lutym 2021 r. (390) - informuje Seweryn Jereczek. - Zanotowano mniejszą liczbę podjęć pracy przez osoby bezrobotne (116), niż w lutym 2022 r. (126) i większą niż w lutym 2021 r. (107).

Aktywizacja osób bezrobotnych

W lutym br. skierowano ogółem 24 osoby bezrobotne na programy rynku pracy finansowane z Funduszu Pracy z tego: do prac interwencyjnych - 5 osób, do wykonywania pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy - 4 osoby, do rozpoczęcia szkolenia - 1 osobę, do wykonywania stażu zawodowego - 7 osób, do wykonywania prac społecznie użytecznych - 7 osób.

W programach rynku pracy finansowanych z Funduszu Pracy uczestniczyło 450 osób, z tego:

  • bezrobotni odbywający szkolenie - 1 osoba,
  • bezrobotni odbywający staż - 78 osób,
  • bezrobotni odbywający prace społecznie użyteczne - 7 osób
  • zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych - 88 osób,
  • objęci zatrudnieniem wspieranym - 1 osoba,
  • prowadzący działalność gospodarczą - 114 osób,
  • zatrudnieni w ramach umów o refundacje kosztów wyposażenia stanowisk pracy - 157 osób,
  • korzystający z bonu na zasiedlenie - 4 osoby.

Rynek pracy otwarty dla obywateli Ukrainy
Zgodnie ze specjalną ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce, może podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez żadnych dodatkowych formalności.

- Pracodawca ma obowiązek zgłosić fakt podjęcia pracy przez każdego obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy - podkreśla dyrektor PUP w Kościerzynie. - Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce, może też zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy.

Jednym słowem obywatele Ukrainy mogą korzystać z usług rynku pracy tak jak Polacy, w szczególności mogą korzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń; ustawa umożliwia obywatelom Ukrainy swobodny dostęp do instrumentów rynku pracy, aktywnych form pomocy oraz skierowanie do zatrudnienia za pośrednictwem urzędów pracy.


Obywatele Ukrainy (dane za okres od 13 marca 2022 r. do 28.02.2023 r.):

  • · obsłużeni przez PUP w Kościerzynie - 192,
  • · zarejestrowanych w PUP w Kościerzynie - 111, (z tego: 104 bezrobotnych i 7 poszukujących pracy)
  • · aktualnie pozostający w rejestrze PUP w Kościerzynie - 22, (z tego: 22 bezrobotnych i 0 poszukujących pracy)
  • · poddani aktywizacji zawodowej w ramach staży, prac interwencyjnych oraz robót publicznych - 38,
  • · wobec których pracodawcy zgłosili powierzenie wykonywania pracy na podstawie zgłoszenia poprzez portal praca gov.pl - 533,
  • · liczba ofert pracy zgłoszona przez pracodawców skierowana do obywateli Ukrainy - 63.


Zobacz także: Kościerzyna na starych zdjęciach! Zobaczcie wyjątkowe fotografie miasta z Narodowego Archiwum Cyfrowego!

Program „Praca dla Pomorzan”

Powiatowy Urząd Pracy w Kościerzynie podpisał porozumienie w zakresie realizacji Programu Regionalnego „Praca dla Pomorzan” w 2023 roku.

Program zakłada objęcie wsparciem 33 osoby bezrobotne, które skorzystają z jednej lub kilku form aktywizacji zawodowej w postaci:

  • · szkoleń zawodowych,
  • · staży,
  • · prac interwencyjnych,
  • · jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • · refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Budżet programu 348 749,59 zł.

Nie sprzyja spowolnienie gospodarcze

Zdaniem ekspertów, rynek pracy w 2023 roku będzie dynamiczny i raczej będzie stał pod znakiem niewielkiego wzrostu bezrobocia. Rekrutacjom w firmach nie sprzyja spowolnienie gospodarcze, wysoka inflacja napędzająca kosztu w firmach i słabnąca konsumpcja. Te czynniki będą hamować inwestycje w firmach i chęć zatrudniania nowych pracowników. Wyjątkiem będą branże od lat borykające się z deficytem pracowników. To Sektor IT, transportowo-logistyczny czy budowlany. Nawet tutaj jednak barierą w budowie wielu nowych miejsc pracy jest i będzie brak wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku.

- Spowolnienie gospodarcze, powszechnie prognozowane na 2023 rok, wpłynie także na rynek pracy i może spowodować wzrost bezrobocia - mówi Anna Pawłowska, specjalistka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w zakresie rynku pracy, współtwórczyni Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. - Nie powinien być on jednak duży, głównie ze względu na uwarunkowania demograficzne. Populacja osób w wieku produkcyjnym w województwie pomorskim, jak i pozostałych regionach kraju kurczy się, co częściowo kompensowane jest imigracją, głównie z Ukrainy, która uzależniona jest od przepisów prawa i sytuacji za naszą wschodnią granicą.

Najnowsze prognozy wskazują na wyhamowanie w 2023 roku tempa wzrostu zatrudniania w sektorze przedsiębiorstw.

- Zjawisko to determinowane będzie ograniczenie nowych inwestycji, a także wspomnianymi problemami z podażą wykwalifikowanych pracowników - dodaje Anna Pawłowska.

Jak dodaje ekspertka, obecnie największym problemem pomorskiego rynku pracy nie jest wzrost bezrobocia, ale brak wykwalifikowanej kadry, dobrze opłacanej i poprzez to posiadającej wysoką siłę nabywczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto