Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorskie Forum Nasienne. Specjaliści radzili rolnikom, co uprawiać na Kaszubach, żeby otrzymywać jak największe zbiory

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pomorskie Forum Rolnicze to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat nowości odmianowych
Pomorskie Forum Rolnicze to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat nowości odmianowych Edyta Łosińska-Okoniewska
Nauka jest sprzymierzeńcem w osiąganiu jak najlepszych plonów, dlatego też rolnicy tak licznie wzięli udział w Pomorskim Forum Nasiennym, które zorganizowano w Lubaniu.

Producenci rolni z całego Pomorza przyjechali do Lubania, by wziąć udział w X Forum Nasiennym. Konferencja ta ma szczególne znaczenie dla rolników. To właśnie podczas niej mogą się dowiedzieć, co uprawiać i w jaki sposób nawozić, by otrzymać urodzajne plony.

Kaszubskie ziemie to prawdziwe wyzwanie dla rolników. Niestety nie od dziś wiadomo, że słabej jakości gleby wymagają szczególnych zabiegów. Dlatego też tak ważne, by korzystać z pomocy nauki i nowoczesnych technologii, aby móc na nich gospodarować bez ponoszenia strat.

W Lubaniu rolnicy mogli liczyć przede wszystkim na porady ekspertów.

- Pomorskie Forum Nasienne to przede wszystkim wymiana informacji o nowościach na rynku nasion, wskazanie kierunków rozwoju na dany rok i doradztwo w zakresie optymalizacji, czyli nie przekraczania progów opłacalności w gospodarstwie - mówi Andrzej Dolny, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. - Rolnicy bardzo licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, co świadczy chociażby o tym, jak ważna jest wiedza w prowadzeniu gospodarstwa.

Współczesne rolnictwo to przede wszystkim współpraca na różnych płaszczyznach.

- Dzisiaj nie wystarczy już to, czego nauczyliśmy się od naszych ojców w zakresie uprawy ziemi - mówi Jan, rolnik z powiatu kościerskiego. - Nauka w dużej mierze przychodzi nam z pomocą. Musimy wiedzieć, które rośliny warto uprawiać na Kaszubach, a które lepiej sobie darować, żeby nie ponieść strat. Jakie nawozy użyć, żeby plony były obfite, a jednocześnie nie pochłonęły więcej pieniędzy niż udałoby się osiągnąć jakikolwiek zysk. To wszystko jest bardzo ważne i tu przychodzą nam z pomocą eksperci z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W Lubaniu rolnicy mogą przekonać się, jak różne odmiany radzą sobie na kaszubskich glebach. To właśnie tu przygotowano poletka doświadczalne. Hodowla nowych odmian jest procesem ciągłym i dynamicznym, a trzeba dodać, że każdego roku rejestruje się wiele nowych odmian. Tym samym istnieje potrzeba weryfikowania ich wartości gospodarczej w warunkach klimatyczno-glebowych konkretnego województwa.

- Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe pozwala, aby rolnicy mogli dokonywać wyboru nie w oparciu o ulotki reklamowe, ale na podstawie obiektywnie wykonywanych doświadczeń - dodaje Andrzej Dolny, dyrektor PODR w Lubaniu. - To zdecydowanie ułatwia efektywniejsze wykorzystanie postępu biologicznego i umożliwia wykorzystanie czynnika odmianowego do poprawy rentowności gospodarstw rolnych i podniesienia jakości uzyskiwanych plonów.

Jak wynika z szacunków, dobór odpowiedniej odmiany do stanowiska oraz warunków klimatycznych istniejących w danym regionie może stanowić nawet 60 proc. w przyroście plonów.

Podczas Pomorskiego Forum Nasiennego specjaliści omawiali, na co warto zwrócić uwagę planując zasiewy i jak rośliny poradziły sobie zimą.

Choć podczas forum sporo uwagi kierowano na rośliny, to nie mogło zabraknąć również dyskusji na temat pieniędzy, a zatem zmian w systemie dopłat i programów rolnośrodowiskowych.

- Naszym celem jest, aby rolnicy otrzymali jak najwięcej pieniędzy - dodaje dyrektor PODR w Lubaniu. - Stąd też nasze doradztwo także i w tym zakresie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto