Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekazano klucze do dwóch nowych domów dziecka w Kościerzynie. Budynki robią ogromne wrażenie. Dzieci nie kryły radości

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wideo
od 16 lat
Dzieci z kościerskiego domu dziecka mają nowe miejsce do życia. Przekazano im klucze do dwóch nowych budynków. Mają tu dwuosobowe pokoje z łazienkami, sporych rozmiarów salon, kuchnię z jadalnią i wszelkie wygody. Radość była ogromna, a wnętrza robią wrażenie.

Święta Bożego Narodzenia 28 wychowanków domu dziecka w Kościerzynie spędzi w nowym miejscu. Władze powiatu kościerskiego przekazały klucze do nowych domów. Dwa budynki - Pod Gwiazdami i Księżycowy robią wrażenie. W każdym z nich zamieszka 14 dzieci. Mają tu dwuosobowe pokoje, a każdy z nich z łazienką, sporych rozmiarów salon z nowoczesnym sprzętem, piękną kuchnię z wyspą i jadalnią. Powstało dobre miejsce, w którym dzieci i młodzież będą mogły żyć bezpiecznie i w komfortowych warunkach.

Zadziwia nie tylko rozmach inwestycji, ale i tempo w jakim została zrealizowana. Stało się to w zaledwie rok. To największa inwestycja Powiatu w tej kadencji. Budowa Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych łącznie z ich wyposażeniem kosztowała 10.898.496 zł. Warto też wspomnieć o ogromnym wręcz dofinansowaniu, które pozyskały władze Powiatu w kwocie około 97 proc. i pochodziło z różnych źródeł zewnętrznych, w tym z Rządowego Funduszu Strategicznego „Polski Ład” - 6 milionów złotych, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - 2 miliony złotych. Dofinansowanie stanowiły również środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 1.615.500 zł oraz ze środków celowych na rozwój odnawialnych źródeł energii. Wkład własny Powiatu wyniósł zaledwie 3,7 proc., co stanowi niespełna 400 tys. zł.

- Pieniądze, które pozyskaliśmy pozwoliły na to, aby ta inwestycja dla budżetu powiatu była jak najtańsza, bo zaledwie ok. 400 tys. zł, co dla nas samorządowców jest bardzo istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że budowa kosztowała prawie 11 mln zł. To rekord z czego jestem niezmiernie dumna - mówi Alicja Żurawska, starosta powiatu kościerskiego. - Budynki są nie tylko w pełni wyposażone we wszelkiego rodzaju sprzęty, ale także mają fotowoltaikę, pompy ciepła, zatem są wręcz domami pasywnymi. W każdym z nich zamieszka 14 podopiecznych, wraz z wychowawcami, którzy zajmują się nimi 24 godziny na dobę. Standard zarówno opieki i jak i pobytu będzie tu na bardzo wysokim poziomie.

Podczas przekazania kluczy do domów nie brakowało wzruszających momentów. Dzieci po raz pierwszy zobaczyły swoje nowe miejsce do życia. Radość była ogromna. Oglądanie imponującej kuchni, zajmowanie pokoi i zaglądanie w każdy nowy kąt wywoływało uśmiech na twarzy. Co ważne, to przede wszystkim bezpieczne domy dla podopiecznych. Warto nadmienić, że realizując inwestycję Powiat nie zwiększył potencjału domów dziecka, bo jest to niezgodne z ustawą, ale osiągnął bardzo wysoki standard opieki.

- Od nas tego oczekiwano od 2015 r. i już wówczas szukaliśmy rozwiązań, które początkowo nie kształtowały się zbyt dobrze - dodaje Alicja Żurawska. - Jednak w 2019 r. zaczęliśmy powoli wdrażać plan, poszukując środków zewnętrznych i kreując koncepcję a także projekt. Dzięki temu możemy powiedzieć, że poprzez budowę udało nam się zrealizować najlepszą rzecz, jeśli chodzi o politykę społeczną powiatu, a dokładniej opiekę nad dziećmi wyjętymi spod kurateli rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto