Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia niezwykłej pocztówki z wizerunkiem kościerskiego Rynku. Można ją zobaczyć w Muzeum Ziemi Kościerskiej

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
muzeum ziemi kościerskiej
Kartka przedstawia południową część rynku kościerskiego. Najprawdopodobniej fotografia zamieszczona na pocztówce wykonana została ok. 1912 roku. Pocztówka została zaadresowana do ks. Władysława Mosińskiego, proboszcza parafii w Wielkim Łęcku

Pocztówka o wymiarach 13,8 x 8,8 cm wydana została przez Otto Dittricha, kościerskiego handlarza materiałami papierniczymi i książkami, który swój sklep przy ulicy Długiej 1 otworzył w 1875 roku. W głębi fotografii znajduje się kościół katolicki przed jego przebudową w latach 1914-1917. Na płycie rynku odbywa się właśnie targ. Widoczne są liczne wozy zaprzężone w konie, a przy nich ludzie sprzedający swoje towary.

Pomiędzy wozami odnaleźć można ogrodzenie chroniące „cesarski dąb” (Kaisereiche) posadzony w 1903 roku, a ścięty w styczniu 1920 roku przed wkroczeniem do miasta Wojska Polskiego przyłączającego tereny Pomorza do odrodzonej po zaborach II Rzeczpospolitej Polski. W tle, na drugim planie, znajduje się potężny gmach Zakładu Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z nadbudowaną w 1907 roku po pożarze Zakładu trzecią kondygnacją.

Na zamieszczonym wizerunku widoczne są również szyldy i napisy ówczesnych właścicieli sklepów i kamienic. Przy pierzei południowo-wschodniej widoczny jest fragment kamienicy nr 15 należącej do rodziny Stein prowadzącej sklep z wyrobami metalowymi; kamienica nr 16 (najniższa, jednopiętrowa z poddaszem), której właścicielem był K. Hubert prowadzący drogerie i sklep z artykułami kolonialnymi oraz kamienice nr 17 i 18 należące do miejskiego lekarza Jana Pellowskiego.

Z kolei przy pierzei południowo-zachodniej zauważyć można kamienicę nr 19, w której mieściła się restauracja oraz sklep kolonialny prowadzony przez Otto Heydebrecka; kamienicę nr 20, w której na pocz. XX wieku sklep miał jej właściciel Gottfried Rink handlujący materiałami żelaznymi oraz kamienica nr 21 należąca w owym czasie do wdowy J. Heinrich.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto