Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerska kranówka jest bezpieczna i zapobiega osteoporozie [ROZMOWA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Rozmowa z Robertem Fennigem, prezesem zarządu, dyrektorem Miejskiego Przedsiębiorstwa Infrastruktury „KOS-EKO” w Kościerzynie.

Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci (Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry).Panie dyrektorze, w kontekście powyższego hasła, co należy robić, aby dbać o zasoby wodne dla nas i dla przyszłych pokoleń?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie ponad 100 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Coś, co wydaje się oczywiste w XXI w., wcale takie nie jest. Problem stanowi również pogarszająca się jakość wód, spowodowana w dużej mierze niszczącą, bezmyślną działalnością człowieka. Zasoby wodne Polski, wbrew obiegowym opiniom są ubogie. Mają na to wpływ niekorzystne warunki klimatyczne i hydrologiczne, a także ścieranie się klimatu oceanicznego i kontynentalnego, które wynika z położenia geograficznego Polski. Zmiany klimatyczne powodują z jednej strony występowanie susz w Polsce, a z drugiej nasilenie gwałtownych opadów stwarzających zagrożenia powodziowe. Zasoby słodkiej wody są ograniczone. Dotyczy to przede wszystkim wód podziemnych, które są zużywane szybciej, niż mogą się odnowić w naturalnym obiegu hydrologicznym. Woda produkowana przez Spółkę KOS- EKO pochodzi w całości ze źródeł głębinowych. Dzięki zastosowanemu procesowi uzdatniania, polegającemu na wytrącaniu związków żelaza i manganu oraz natlenianiu w celu eliminacji niebezpiecznych gazów takich jak: siarkowodór i metan, kościerska kranówka ma stabilny skład fizykochemiczny. Po usunięciu niepożądanych gazów i związków, z ujęcia wody do kranów płynie już woda smaczna i bezpieczna dla zdrowia człowieka. Zwracam uwagę, że woda dostarczana przez naszą Spółkę nie podlega chlorowaniu, gdyż nie zachodzi taka potrzeba. Nasza woda jest dezynfekowana jedynie przez lampy UV.

Co konkretnie robi MPI KOS-EKO, żeby oszczędzać zasoby wody?

Spółka od wielu lat inwestuje w technologie mające ograniczyć niepotrzebne straty wody. Działamy wieloto-rowo nie tylko na etapie produkcji wody, ale też na dalszych etapach. Ulepszamy technologie pozyskiwania wody oraz jej uzdatniania. Ciągle modernizujemy sieci dystrybucyjne, aby ograniczyć straty wody na przesyle. Niejednokrotnie usuwając awarie, przeznaczamy również środki na niezbędne remonty przyłączy wodociągowych naszych klientów.

Przy dużych inwestycjach drogowych, w uzasadnionych przypadkach, dokonujemy również prewencyjnych wymian sieci oraz przyłączy, które stanowią własność klientów. Należy podkreślić, że jest to działanie niestandardowe. Niewiele spółek decyduje się na taki krok. MPI KOS-EKO przeznacza na to środki w dbałości o niemarnowanie wody. Najnowszym działaniem Spółki, mającym na celu ograniczanie strat wody jest montaż nowoczesnych wodomierzy ultradźwiękowych u naszych odbiorców. Ich zadaniem jest nie tylko precyzyjne rejestrowanie pobranej wody. Za pomocą zastosowanej w nich technologii możliwa jest również analiza wszelkich nietypowych stanów, które mogą wskazywać na niekontrolowany wyciek wody. Dzięki temu możemy poinformować naszych klientów o możliwej awarii.

Jakie akcje promujące racjonalne wykorzystanie wody dla nas i przyszłych pokoleń prowadzi Spółka?

Pamiętając o tym, że ziemię, która nazywana jest również niebieską planetą, pożyczamy od naszych dzieci, prowadzimy coroczną akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży kościerskich szkół. Pracownicy Stacji Uzdatniania Wody na kilka dni w roku stają się osobami, które przybliżają uczniom sposób pozyskiwania i uzdatniania wody. Uczą też, w jaki sposób dbać o oszczędne wykorzystywanie tego niezbędnego do życia, ale ograniczonego zasobu. Po lekcjach na stacji uzdatniania wody, nawet najmłodsi uczestnicy na pytanie: „Skąd się bierze woda?”, nie odpowiadają już, że z kranu.

Czy mieszkańcy bez obaw o swoje zdrowie mogą pić wodę z kranu?

Zachęcamy mieszkańców do picia bezpiecznej i bogatej w substancje mineralne wody, dostępnej w kościerskich kranach. W ramach kampanii „Pijąc kościerską kranówkę co dzień oszczędzam złotówkę” kościerskie szkoły zostały wyposażone przez MPI „KOS-EKO” w zdroje wody pitnej.

Proszę powiedzieć, jakie właściwości ma woda w Kościerzynie?

Kościerska woda jest smaczna i zdrowa. Jest średnio twarda, co oznacza, że zawiera węglany i jest zdrowa dla człowieka, a jej spożywanie zapobiega osteoporozie.

Dbanie o środowisko jest modne, tymczasem wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kupując wodę butelkowaną postępuje trochę wbrew tej idei...

Promując picie wody z kranu pod hasłem „Pijąc kościerską kranówkę, co dzień oszczędzam złotówkę” kierujemy się również dbałością o środowisko. Zdrowa kranówka znakomicie gasi pragnienie i jest na wyciągnięcie ręki. Jest nie tylko znacznie tańsza od wody butelkowanej, ale też nie generuje powstawania odpadów w postaci butelek PET. Promując picie wody z kranu dbamy o środowisko w szerokim tego słowa znaczeniu. Dbając o środowisko, dbamy o Ziemię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto