Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z powiatu kościerskiego szkolili się do akcji w bardzo trudnych warunkach. Działania organizowało OSP Karsin

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Dzięki szkoleniu 20 strażaków ratowników miało okazję przećwiczyć działania w bardzo trudnych warunkach. Takie kursy pozwolą jeszcze skuteczniej nieść pomoc.
Dzięki szkoleniu 20 strażaków ratowników miało okazję przećwiczyć działania w bardzo trudnych warunkach. Takie kursy pozwolą jeszcze skuteczniej nieść pomoc. OSP Karsin/FireTrap
Wyszkoleni strażacy to bezpieczni mieszkańcy, dlatego też druhowie stale doskonalą swoje umiejętności, by jeszcze skuteczniej działać. Tym razem szkolenie z akcji w bardzo trudnych warunkach zorganizowało OSP Karsin. Do udziału zaproszono ochotników z powiatu kościerskiego, a kurs przeprowadzili najlepsi z najlepszych.

Szkolenie strażaków w Karsinie

Dwudziestu strażaków ratowników z powiatu kościerskiego wzięło udział w szkoleniu, dzięki któremu jeszcze skuteczniej będą mogli działać podczas akcji w trudnych warunkach. Wyszkoleni strażacy to bezpieczni mieszkańcy - i tak też brzmiało hasło projektu, który realizowała Ochotnicza Straż Pożarna w Karsinie.

- Projekt miał zasięg powiatowy - mówi Krzysztof Datta, komendant gminny OSP w Karsinie. - Działania skierowane były do grupy 20 strażaków - ratowników, przedstawicieli jednostek OSP działających na terenie gmin Karsin, Dziemiany i Kościerzyna. W szkoleniu udział wzięli strażacy z OSP Karsin, OSP Osowo, OSP Wdzydze Tucholskie, OSP Wiele, OSP Raduń, OSP Dziemiany, OSP Wielki Klincz i OSP Skorzewo. Szkolenie przeprowadzili członkowie grupy instruktorów FireTrap.pl. To obecnie jedna z najlepszych firm szkoleniowych dla strażaków w Polsce.

Druhowie zgłębiali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Instruktorzy omówili ekwipunek osobisty strażaka i akronim SPOŁEM, za pomocą którego strażacy dokonują ostatniej kontroli przed wejściem do strefy zagrożenia. Poruszono także kwestie bezpieczeństwa związane z gaszeniem pożarów wewnętrznych. Prowadzący zwracali szczególną uwagę na BHP pracy strażaka, przygotowanie i zakładanie środków ochrony indywidualnej, w tym używanie odzieży podbarierowej, i sprzętu osobistego do pracy w „trudnej strefie”. Podczas szkolenia analizowano także wypadki, do których doszło podczas działań strażaków, by na tym przykładzie uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Nie mogło się również obyć bez cennych wskazówek dotyczących sposobów działania w sytuacjach awaryjnych, które mogą się zdarzyć podczas akcji, mowa tu m.in. o awarii aparatu powietrznego, czy chociażby zaplątaniu.

Po teorii strażacy przeszli do części praktycznej. Wówczas też ćwiczono konfigurowanie swojego wyposażenia, przygotowanie do wejścia do strefy zagrożenia, poprawne zakładanie środków ochrony osobistej oraz posługiwanie się akronimem SPOŁEM.

- Strażacy na przygotowanym torze przeszkód uczyli się zarządzania powietrzem. Warto dodać, że tematyka zarządzania powietrzem stanowi novum w straży pożarnej w naszym kraju - podkreśla Krzysztof Datta. - Zagadnienia te obejmują sztukę obserwacji urządzeń kontrolnych sprzętu ochrony dróg oddechowych, obliczaniem momentu, w którym należy rozpocząć wycofanie ze strefy zagrożenia, kontrolę dowódcy nad strażakami oraz ich ewidencję w strefie zagrożenia, by w porę rozpoczęli wycofywanie. Powyższe szkolenie miało na celu przygotować grupę zadaniową do pożarów w budynkach i działania w „trudnej strefie”.

Dodajmy, że szkolenie pod okiem profesjonalistów kosztowało 5.805 zł. Projekt został dofinansowany w kwocie 4.500 zł. ze środków Powiatu Kościerskiego. Pozostała część została pokryta ze środków własnych OSP w Karsinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto