Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orszaki Trzech Króli w powiecie kościerskim. Zaplanowano sporo atrakcji!

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W Starej Kiszewie po raz kolejny już odbędzie się Orszak Trzech Króli. W Kościerzynie wydarzenie zostanie zorganizowane po raz pierwszy.
W Starej Kiszewie po raz kolejny już odbędzie się Orszak Trzech Króli. W Kościerzynie wydarzenie zostanie zorganizowane po raz pierwszy. Edyta Łosińska-Okoniewska
Orszaki Trzech Króli stają się coraz bardziej popularne. Już 6 stycznia 2024 r. po raz kolejny mieszkańcy wezmą udział w świątecznym pochodzie, który poprowadzą Trzej Królowie. W powiecie kościerskim także zaplanowano sporo wydarzeń z tym związanych.

Orszaki Trzech Króli w powiecie kościerskim

Jak co roku wizyta Trzech Króli będzie wielkim wydarzeniem. Wezmą w niej udział mieszkańcy i goście, od najmłodszych po najstarszych. Jest to bowiem nie tylko religijne przeżycie, ale także wielkie wydarzenie kulturalne angażujące i integrujące lokalną społeczność. Coraz więcej miejscowości organizuje Orszaki Trzech Króli.

W Kościerzynie odbędzie się po raz pierwszy Orszak Trzech Króli. 6 stycznia 2024 r. trzy orszaki wyruszą z trzech parafii w Kościerzynie, aby spotkać się wspólnie na Rynku, gdzie odwiedzą Heroda w jego pałacu. Następnie orszak wyruszy do stajenki, aby wszyscy mogli pokłonić się Nowonarodzonemu. Dodajmy, że spotkanie na Rynku, w pałacu Heroda zaplanowano na godz. 15.

Takie wydarzenie tradycyjnie już zostanie zorganizowane także w Starej Kiszewie. Każdego roku uczestniczą w nim tłumy mieszkańców.

- W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, zostanie zorganizowany w naszej parafii po raz kolejny Orszak Trzech Króli. Odbędzie się także w kościele Koncert Kolęd. Chętne do występu grupy muzyczne mogą przygotować 3 kolędy. Czekamy na zgłoszenia - mówi ks. Andrzej Taliński, proboszcz parafii Św. Marcina w Starej Kiszewie.

Dodajmy, że orszak w Starej Kiszewie wyruszy o godz. 13, a o godz. 14.30 w ogrodzie przy plebani odbędzie się kiermasz z atrakcjami, w tym minizoo i poczęstunek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Określanie 6 stycznia „Świętem Trzech Króli” nie do końca jest poprawne, bo w rzeczywistości jest to Święto Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Ma upamiętniać trzy biblijne wydarzenia: chrzest - po łacinie baptesimus, wesele w Kanie Galilejskiej - matrimonium i pokłon mędrców - co oddano wyrazem cogito - poznaję. Ale właśnie Trzej Królowie, Trzej Mędrcy czy Trzej Magowie zdominowali to święto. Oto ci znamienici mężowie mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycja chrześcijańska uczyniła z nich reprezentantów świata pogańskiego, któremu też objawił się Mesjasz. Na tyle skutecznie zapisali się w tej historii, że uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto