Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poświęcenie krzyża w Piechowicach. Historia krzyża w tym miejscu jest zapisana w sercach mieszkańców

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Ośrodek Kultury w Dziemianach
W Piechowicach odbyło się poświęcenie nowo wzniesionego krzyża. Na uroczystość licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Piechowic, ale również mieszkańcy gminy Dziemiany.

Przybyłego na uroczystość księdza biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasynę powitała młodziutka mieszkanka Piechowic - Anna Jakubek (uczennica 3 klasy szkoły podstawowej w Dziemianach). Do słów powitania księdza biskupa dołączył Andrzej Hoppe - inicjator budowy krzyża, który powitał wszystkich podkreślając, że uroczystość ta oprócz wielu przeżyć osobistych jest nie tylko piękną i wspaniałą lekcją religii, ale również żywą lekcją historii, tej najnowszej, której nie znajdziemy jeszcze na kartach żadnego podręcznika, a która zapewne na długo pozostanie w pamięci.

- Historia krzyża w tym miejscu jest zapisana w sercach mieszkańców Piechowic jako historia krzyża rodziny Bruskich - mówił Andrzej Hoppe. - Od niepamiętnych czasów pielęgnuje się w tym miejscu pamięć o tej świętej tajemnicy na rozstaju dróg. To tutaj w tym miejscu zatrzymywały się kondukty żałobne ze zmarłymi z Piechowic i okolic, gdzie odmawiano różaniec i śpiewano pieśni pogrzebowe. Kolejny krzyż w tym miejscu wzniesiono w roku 1947, który przetrwał do naszych czasów. Dzięki inicjatywie moich sąsiadów, w trosce o losy rozpadającego się poprzedniego krzyża zostałem wydelegowany do przedstawienia naszemu proboszczowi stanu faktycznego, który po dokonaniu wizji lokalnej udzielił licznych wskazówek i dał zielone światło do podjęcia inicjatywy budowy nowego krzyża.

Obecny krzyż to dwie belki wykonane z drewna daglezjowego - pionowa o długości 7 metrów i pozioma o długości 3 metrów z odrestaurowaną i zawieszoną pasją z drewna lipowego z poprzedniego krzyża. Umiejscowiona tabliczka zawiera rok wzniesienia poprzedniego i obecnego krzyża oraz tekst „JAM JEST DROGA, PRAWDA I ŻYWOT” przeniesiony z krzyża poprzedniego.

Ks. biskup pelpliński poświęcił krzyż i poprowadził pierwszą wspólną modlitwę. Po poświęceniu krzyża odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem ks. proboszcza. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta „Przyjaźń”. Na zakończenie ks. proboszcz podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo oraz inicjatorowi budowy krzyża za całokształt podjętych działań i wszystkim tym, którzy zaangażowali się w to wspólne dzieło.

Wśród zebranych obecni byli doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Karczewski, a także przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto