Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po huraganie 100-lecia w Nadleśnictwie Lipusz wciąż trwają prace, by odtworzyć zniszczone lasy

Marian Kaczmarski
Nadleśnictwo Lipusz najbardziej ucierpiało w wyniku huraganu w 2017 r. Powierzchnia zniszczeń wyniosła blisko 18 tys. ha, w tym ok. 4,2 tys. ha to teren całkowicie zdewastowany. Dotychczas w lipuskich lasach udało się przywrócić drzewostan na powierzchni 2,6 tys. ha. Leśnicy przygotowują się już do kolejnych prac odnowieniowych.

Za kilka dni miną cztery lata od wydarzeń, które zmieniły nasz region. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. huragan 100-lecia zniszczył dziesiątki tysięcy hektarów lasów. Prace nad przywracaniem drzewostanu po huraganie cały czas trwają. W wielu miejscach las na terenach poklęskowych już rośnie. Ponad połowa zniszczonych pomorskich lasów jest już odtworzona.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwach w Gdańsku zniszczonych zostało w różnym stopniu ok. 49 tys. ha lasu. W Nadleśnictwie Lipusz, które najbardziej ucierpiało, powierzchnia ta wyniosła blisko 18 tys. ha, w tym ok. 4,2 tys. ha to teren całkowicie zniszczony.

Dotychczas w lipuskich lasach udało się przywrócić drzewka na powierzchni 2,6 tys. ha. Tylko wiosną br. dzięki zaangażowaniu leśników i pracowników zakładów usług leśnych przywrócono las na powierzchni 1000 ha. Leśnicy z Lipusza przygotowują się do kolejnych prac odnowieniowych, tym razem jesiennych, w ramach których planują posadzić ponad 100 ha lasu.

Nadleśnictwo Lipusz położone jest częściowo na terenach Borów Tucholskich stąd też dominującym gatunkiem jest sosna. Wiosną bieżącego roku posadzono jej ok. 6 mln szt., pozostałych gatunków takich jak buk, dąb, brzoza, modrzew, świerk, lipa, bez czarny, grusza, jabłoń, kruszyna, jarząb, jawor posadzono blisko 1,2 mln sztuk.

- W miejscach, gdzie przetrwały choćby tylko pojedyncze dojrzałe drzewa, inicjujemy odnowienie naturalne - mówi Agnieszka Okseniuk spec. SL ds. hodowli lasu w Nadleśnictwie Lipusz. - Przygotowanie polega na wzruszeniu wierzchniej warstwy gleby, aby ułatwić kiełkowanie i wzrost nowego pokolenia lasu. Od roku 2018 do końca 2021 roku Nadleśnictwo Lipusz planuje odnowić w sposób naturalny ok. 600 ha lasu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto