Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Matki Boskiej Zielnej z atrakcjami w Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
15 sierpnia obchodzone jest Matki Boskiej Zielnej - patronki bujnej roślinności, plonów z pól, łąk, sadów i ogrodów.
15 sierpnia obchodzone jest Matki Boskiej Zielnej - patronki bujnej roślinności, plonów z pól, łąk, sadów i ogrodów. Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
15 sierpnia warto wybrać się do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach, by wziąć udział w święcie Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia w muzeum będzie okazja przygotować bukiety, które uchronią przed nieszczęściami, zobaczyć jak wygląda młócenie zboża, a także obejrzeć dożynkową komedię w wykonaniu aktorów teatru Zymk.

W muzeum we Wdzydzach przygotowano atrakcje na święto Matki Boskiej Zielnej

Od pokoleń, gdy ludność wiejska kończyła prace przy żniwach, przygotowywała pachnące ziołami bukiety i święciła je w kościele podczas święta Matki Boskiej Zielnej. Te miały chronić mieszkańców przed nieszczęściami. Piękny zwyczaj przetrwał do dziś. A jak dokładnie wygląda na Kaszubach, można będzie przekonać się podczas wydarzeń w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Warto wybrać się tu 15 sierpnia w godz. od 10 do 18 i wziąć udział w uroczystościach Matki Boskiej Zielnej. Atrakcji nie zabraknie.

- W tradycji ludowej uroczystość, którą obchodzimy 15 sierpnia, znana jest jako dzień Matki Boskiej Zielnej - patronki bujnej roślinności, plonów z pól, łąk, sadów i ogrodów - informują pracownicy wdzydzkiego muzeum. - W tym szczególnym dniu przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji przybliżających zwyczaje związane z tym świętem i zakończeniem żniw.

Podczas uroczystej mszy świętej w kościele ze Swornegaci (nr 17) o godz. 8:00 zostaną poświęcone kwiaty, zioła, zboża i warzywa. Natomiast o godz. 14:00 przy chałupie z Nowego Barkoczyna (nr 32) będzie okazja obejrzeć dożynkową komedię obrzędową w wykonaniu Teatru Zymk pt. „ANIELA MÔ BÃKSA”. Młócenie i „przewiewanie” zboża zaplanowano w zagrodzie ze Skorzewa (nr 16), a wicie wieńca dożynkowego, układanie "krutek" i bukietów z ziół w chałupie ze Starej Huty (nr 27, karczma "Wygoda").

Jak zwykle tego rodzaju wydarzeniom towarzyszy kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i produktów pochodzenia naturalnego.

Jak podkreślają pracownicy muzeum we Wdzydzach do bukietów trafiały silnie pachnące kwiaty i zioła takie jak: mięta, szałwia, macierzanka, piołun, paproć, rumianek, estragon, koriander, kocanka i dziewięciornik błotny. Robiono z nich wiązki, w które wkładano kłosy zbóż, grochowinę, marchew, gałązki jabłoni, a następnie święcono je w kościele.

- Wierzono, że poświęcone w tym dniu roślinne bukiety nabierają szczególnej mocy magicznej - leczą choroby ludzi i zwierząt, chronią przed nieszczęściem i zarazą, strzegą przed czarami i urokiem, odwracają pioruny od chałupy i nie dopuszczają zła do obejść gospodarskich - podsumowują muzealnicy.

Muzeum we Wdzydzach to miejsce wyjątkowe. Odwiedzając je można przeżyć niesamowitą podróż do przeszłości. Tu na każdym kroku przemawia historia podana w sposób niezwykle interesujący. Warto nadmienić, że do końca sierpnia muzeum można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli, od godz. 10:00 do 18:00. We wrześniu zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00 - 16:00.

W wybrane dni tygodnia wstęp na wystawę stałą muzeum jest nieodpłatny:

  • - w okresie od 04.08.2023 r. do 31.10.2023 r.:
  • a) poniedziałek – z wyjątkiem 14.08.2023 r.;
  • b) środa 16.08.2023 r.;
  • - w okresie od 01.11.2023 r. do 31.03.2024 r. – sobota.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto