Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kościerzyny odwiedzili groby swoich bliskich. Przy kościerskim cmentarzu odbyła się kwesta na renowację nagrobków

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wideo
od 16 lat
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony 1 listopada jest jednym z najważniejszych dni w roku. Tego dnia Polacy udają się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich, złożyć kwiaty i zapalić znicze. To czas modlitw za zmarłych oraz refleksji nad wartościami ducha i wiecznością. Na kościerskim cmentarzu również prawdziwe tłumy. Dodatkowo, już po raz dwunasty odbyła się kwesta na rzecz ratowania grobów osób zasłużonych dla Kościerzyny oraz zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Kościerzynie.

Cmentarze stają się miejscem wzmożonego ruchu, ozdabiane są kwiatami i zniczami. Wieczorem, znicze na grobach tworzą piękny widok. W niektórych regionach Dzień Wszystkich Świętych łączy się z tradycyjnymi potrawami, takimi jak kruche ciasto w kształcie krzyża. To również czas spotkań rodzinnych, wspólnego oddawania czci zmarłym i refleksji nad sensem życia.

Natomiast Zaduszki to ważne święto obchodzone 2 listopada. To okazja do wspomnienia i modlitwy za dusze zmarłych. Obchody Zaduszek są głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i tradycji. Również w tym dniu Polacy odwiedzają cmentarze. To czas, kiedy rodziny gromadzą się wokół grobów swoich przodków i modlą się za dusze zmarłych.

Zaduszki mają głębokie znaczenie zarówno duchowe, jak i kulturowe. To czas, gdy Polacy oddają hołd zmarłym i pielęgnują tradycje przekazywane przez pokolenia. Obchody tego święta wyrażają szacunek i miłość do tych, którzy odeszli.

Już po raz dwunasty odbyła się kwesta na rzecz ratowania grobów osób zasłużonych dla Kościerzyny oraz zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Kościerzynie.

Środki zgromadzone w ramach tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone m.in. na renowację nagrobków: ks. Dyonizego Knasta, Juliusza i Katarzyny Weberów, Jana i Anny Półczyńskich, Ferdynanda, Barbary, Anny i Wilhelma Armańskich, Emilii i Ottona Grunertów.

Ks. Dionizy Knast urodził się w 1835 r. w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1861 roku. Był proboszczem w Sierakowicach, Kościerzynie oraz dziekanem mirachowskim. W Kościerzynie założył Towarzystwo Przemysłowe Katolików Polskich, którego był prezesem. Ceniony był za pracę duszpasterską, erudycję, patriotyczną postawę i płomienne kazania. Zmarł w 1891 roku po długiej chorobie.

W bezpośrednim sąsiedztwie pomnika spoczywa rodzina Lubomira Szopińskiego: Juliusz i Katarzyna Weber, Jan i Anna Półczyńscy, Ferdynand, Barbara, Anna i Wilhelm Armańscy, Emilia i Otto Grunertowie. Ich nagrobki ze względu na walory artystyczne oraz stan zachowania wymagają natychmiastowych prac konserwatorskich.

Pierwsza kwesta na rzecz ratowania grobów osób zasłużonych dla Kościerzyny odbyła się w 2013 roku. Wówczas zbierano na renowację nagrobka Walerego Amrogowicza i jego matki Amelii.

Walery Amrogowicz to postać niezwykła, która żyła na przełomie XIX i XX wieku, częściowo w Kościerzynie. Był nie tylko kolekcjonerem monet, ale także malarzem, grafikiem, działaczem społecznym, i patriotą.

Amrogowicz urodził się w Nowogrodzie w 1863 roku, w czasach, gdy Polska była pod zaborami. Po śmierci ojca, jego rodzina przeniosła się do Torunia, gdzie rozpoczął naukę w gimnazjum. To właśnie tam, dzięki nauczycielowi Ryszardowi Nadrowskiemu, zainteresował się numizmatyką. To uczucie do monet i medali pozostało z nim przez całe życie.

Po ukończeniu gimnazjum, Amrogowicz rozpoczął pracę jako urzędnik państwowy, początkowo jako sekretarz, a później jako radca sądowy. Jednak jego prawdziwa pasja to kolekcjonowanie numizmatów. W 1919 roku przeszedł na emeryturę i całkowicie oddał się swojej pasji.

Amrogowicz nie tylko zbierał numizmaty, ale też wspierał wiele organizacji kulturalnych i naukowych na Pomorzu i Kaszubach. Przykładem tego jest jego wsparcie finansowe dla Aleksandra Majkowskiego, który dzięki niemu mógł studiować medycynę w Monachium.

Jego kolekcja monet i medali była niezwykle rozbudowana i różnorodna. Zawierała zarówno przedmioty znalezione lokalnie, jak i te zakupione w różnych miastach Europy, w tym w Niemczech, Holandii, Wenecji, Francji i innych. Po 1919 roku, razem ze swoją siostrą, zamieszkał w Sopocie, gdzie kontynuował swoją pasję i organizował wystawy.

Amrogowicz był również związany z Kaszubami i wspierał kulturę kaszubską. Zamówił wiele rysunków i akwarel przedstawiających kaszubskie zabytki oraz wzory haftu kaszubskiego. Zgromadził również gospodarcze tabliczki neosumeryjskie z 2300 r. p.n.e.

W 1931 roku przekazał swoją kolekcję Towarzystwu Naukowemu w Toruniu. Po jego śmierci została ona przekazana do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie nadal stanowi niezwykłe źródło wiedzy i kultury.

Amrogowicz spoczywa na kościerskim cmentarzu, a jego nagrobek został odrestaurowany dzięki hojności darczyńców. W 2013 roku zorganizowano wystawę w Muzeum Ziemi Kościerskiej z okazji 150. rocznicy urodzin tego niezwykłego człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto