Muzeum Ziemi Kościerskiej
Jak wyglądało 100 lat temu świadectwo potwierdzające uzyskanie tytułu mistrzowskiego w danym zawodzie? Można się o tym przekonać w Muzeum Ziemi Kościerskiej. Jednym z zabytków udostępnionych zwiedzającym jest dyplom mistrzowski (Meister-Brief) Alberta Saracha z Kościerzyny, który uzyskał go w zawodzie brukarza (Steinsetzer) dokładnie 1 grudnia 1913 r.
- Miał wówczas niespełna 33 lata, a egzamin złożył w Gdańsku przed Komisją Izby Rzemieślniczej na Prusy Zachodnie (Handwerkskammer für Westpreussen zu Danzig) - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Dyplom wykonany został w technice litograficznej z rysunkiem w górnej partii dyplomu i tekstem w części środkowej i dolnej. Został naklejony na tekturę, co umożliwiało umieszczenie go w ramie.
W środkowej części rysunku widoczne są atrybuty i narzędzia brukarskie: cyrkiel, trójkąt równoboczny, poziomica, młotek, obcęgi. Za nimi widoczna kobieta w hełmie - bogini Atena - patronka rzemiosła.
- Po obu bokach umieszczono po dwoje dzieci podtrzymujących dwie tarcze herbowe - Rzeszy Niemieckiej oraz Prowincji Prusy Zachodnie - dodaje Krzysztof Jażdżewski. - Po lewej stronie zobaczyć można krajobraz z kościołem w tle, natomiast po prawej jezioro z płynącą żaglówką.
Zobacz także: Kogo uchwyciły kamery Google Street View w Kościerzynie. Mieszkańcy przyłapani na ulicach Kościerzyny ZDJĘCIA
Jedno jest pewne. W dzisiejszych czasach, przy powszechnym wykorzystywaniu asfaltu, brukarzy mamy jak na lekarstwo.
- Jednak sto lat temu zawód ten był bardzo powszechny, bowiem utwardzenie dróg, podjazdów i publicznych placów kamiennymi kostkami było dziełem tychże właśnie rzemieślników - dodaje dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?