Jednym z zabytków w Muzeum Ziemi Kościerskiej jest dyplom mistrzowski Alberta Saracha

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie
Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie muzeum ziemi kościerskiej
W Muzeum Ziemi Kościerskiej można zobaczyć, jak dawniej wyglądał dyplom mistrzowski. Był naprawdę imponujący! W środkowej części rysunku widoczne są atrybuty i narzędzia brukarskie: cyrkiel, poziomica, młotek...

Muzeum Ziemi Kościerskiej

Jak wyglądało 100 lat temu świadectwo potwierdzające uzyskanie tytułu mistrzowskiego w danym zawodzie? Można się o tym przekonać w Muzeum Ziemi Kościerskiej. Jednym z zabytków udostępnionych zwiedzającym jest dyplom mistrzowski (Meister-Brief) Alberta Saracha z Kościerzyny, który uzyskał go w zawodzie brukarza (Steinsetzer) dokładnie 1 grudnia 1913 r.

- Miał wówczas niespełna 33 lata, a egzamin złożył w Gdańsku przed Komisją Izby Rzemieślniczej na Prusy Zachodnie (Handwerkskammer für Westpreussen zu Danzig) - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Dyplom wykonany został w technice litograficznej z rysunkiem w górnej partii dyplomu i tekstem w części środkowej i dolnej. Został naklejony na tekturę, co umożliwiało umieszczenie go w ramie.

W środkowej części rysunku widoczne są atrybuty i narzędzia brukarskie: cyrkiel, trójkąt równoboczny, poziomica, młotek, obcęgi. Za nimi widoczna kobieta w hełmie - bogini Atena - patronka rzemiosła.

- Po obu bokach umieszczono po dwoje dzieci podtrzymujących dwie tarcze herbowe - Rzeszy Niemieckiej oraz Prowincji Prusy Zachodnie - dodaje Krzysztof Jażdżewski. - Po lewej stronie zobaczyć można krajobraz z kościołem w tle, natomiast po prawej jezioro z płynącą żaglówką.


Zobacz także: Kogo uchwyciły kamery Google Street View w Kościerzynie. Mieszkańcy przyłapani na ulicach Kościerzyny ZDJĘCIA

Jedno jest pewne. W dzisiejszych czasach, przy powszechnym wykorzystywaniu asfaltu, brukarzy mamy jak na lekarstwo.

- Jednak sto lat temu zawód ten był bardzo powszechny, bowiem utwardzenie dróg, podjazdów i publicznych placów kamiennymi kostkami było dziełem tychże właśnie rzemieślników - dodaje dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie